LOGO NKK KOLOR CZERWONY

CONSENSUS FACIT LEGEM

ZGODA TWORZY PRAWO

PHOTO-2022-12-15-12-42-44

I rzekłem wam w owym czasie: Ja sam nie mogę już nosić ciężaru was wszystkich. Pan wasz Bóg, rozmnożył was: dziś jesteście liczni niby gwiazdy na niebie. A Pan, Bóg ojców naszych, niech was jeszcze tysiąckrotnie pomnoży i błogosławi wam, jak to obiecał. Jak zdołam sam udźwignąć wasz ciężar, wasze brzemię i wasze spory? Wybierzcie sobie w waszych pokoleniach mężów rozumnych, mądrych i szanowanych, abym ich postawił wam na czele.

Wtedy wybrałem /spośród głów waszych pokoleń/ mężów mądrych, szanowanych i dałem wam ich za waszych przewodników: naczelników nad tysiącami i naczelników setkami, naczelników nad pięćdziesięcioma i naczelników nad dziesięcioma jako zwierzchników nad waszym pokoleniem.

Wtedy to rozkazałem waszym sędziom: Przesłuchujcie braci waszych, rozstrzygajcie sprawiedliwie spór każdego ze swym bratem czy też obcym. W sądzeniu unikajcie stronniczości, wysłuchujcie małego i wielkiego, nie lękajcie się nikogo, gdyż jest to sąd Boży.

Pwt 1, 9-13. 15-17a. BBT PL

Trybunał Kościoła w Narodowym Kościele Katolickim swoje umocowanie prawne znajduje w Statucie Kościoła i Prawie Kościelnym, które wywodzą się z ustroju episkopalno-synodalnego. Taki trójpodział władzy ma na celu zapewnienie sprawiedliwości Kościoła, który, zachowując swój nadprzyrodzony charakter, głosi i chroni Prawdy Ewangelii Chrystusa, Odkupiciela człowieka, w wymiarze ziemskim.

W tym kontekście, Trybunał Kościelny odgrywa kluczową rolę w strzeżeniu sakramentalności Kościoła oraz jego doktryny. W strukturze naszego Kościoła, podobnie jak w sądownictwie świeckim i kościelnym Kościoła Matki, istnieje hierarchia poszczególnych instancji. Jednakże różnimy się zakresem prowadzonych spraw, koncentrując się przede wszystkim na rozstrzyganiu sporów dotyczących ważności przyjętych sakramentów oraz wynikających z nich obowiązków i praw.

Naszym nadrzędnym celem jest ochrona łaski zbawienia otrzymanej na chrzcie każdego wierzącego. Poprzez naszą działalność, staramy się zapewnić, aby wszelkie sakramenty były przyjmowane i wykonywane zgodnie z nauką Kościoła, chroniąc w ten sposób duchową integralność i zbawienie wiernych.W ten sposób Trybunał Kościoła jest gwarantem sprawiedliwości i wiernego przestrzegania nauk Chrystusa w życiu wspólnoty kościelnej, jednocześnie umacniając jej duchową misję na ziemi.