LOGO NKK KOLOR CZERWONY

Już wkrótce.

Twoje zakupy

Sakrament Małżeństwa

Kościół naucza, że małżeństwo powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, którzy wzajemnie oddają się sobie i przyjmują. Aby jednak małżeństwo stało się sakramentem, wymagane jest jego pobłogosławienie przez kapłana (diakona, prezbitera, biskupa). Szafarzem sakramentu małżeństwa jest kapłan, który w obecności nowożeńców pyta ich o zgodę, przyjmuje ją i w imieniu Kościoła błogosławi związek.

Sakrament małżeństwa jest przymierzem między ochrzczonymi mężczyzną i kobietą, którzy tworzą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa. Sam Bóg jest twórcą małżeństwa, które jest wpisane w naturę mężczyzny i kobiety, stworzonych przez Boga z miłości i do miłości. Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. Dlatego mężczyzna opuszcza ojca i matkę i łączy się z żoną, stając się jednym ciałem (Rdz 2, 24).

Formalności Przedślubne

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej po podjęciu decyzji o ślubie, aby uzgodnić:

– Termin ślubu

– Godzinę ceremonii

– Formalności przedślubne

Trzy miesiące przed datą ślubu narzeczeni składają w kancelarii wymagane dokumenty i rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Małżeństwa, które obejmuje zapowiedzi i spisanie protokołu przedślubnego.

Wymagane Dokumenty

1. Metryka chrztu do ślubu kościelnego (pobrana z parafii chrztu nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem dokumentów);

2. Świadectwo bierzmowania (często odnotowane na świadectwie chrztu);

3. Dowód tożsamości (do wglądu);

4. Z USC: Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne tylko 3 miesiące!) lub aktualny odpis aktu zawarcia cywilnego związku małżeńskiego.

Prosimy o sprawdzenie danych w dokumentach cywilnych i kościelnych. W przypadku niezgodności prosimy o jak najszybszy kontakt z kancelarią.

Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa

W celu przygotowania się do sakramentu małżeństwa, narzeczeni muszą odbyć nauki przedślubne w Kościele, w ramach kursu przedmałżeńskiego. Szczegółowe terminy spotkań można uzyskać w kancelarii parafialnej.