Inkardynacja

Drodzy Bracia w Chrystusowym Kapłaństwie,

W obecnych czasach pełnych poszukiwań odpowiedzi i słabnącego echa powołań nasza wspólna misja nabiera niezwykłej wagi. Do każdego z Was — diakonów, kapłanów i zakonników, którzy z różnych przyczyn musieli zrezygnować z aktywnej służby — kierujemy braterskie wezwanie. Wasze życiowe doświadczenie, mądrość i poświęcenie są niezastąpione w tych niepewnych czasach.

Narodowy Kościół Katolicki, z głębokim poszanowaniem dla naszej apostolskiej tradycji, poszukuje mężów wiary, gotowych odnowić swoje powołanie i dołączyć do nas w służbie. Szukamy tych, którzy pragną dzielić się swoją wiarą i posługą na różnych płaszczyznach, otaczając Kościół modlitwą i sprawowaniem Najświętszej Eucharystii. Jest również miejsce dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu naszych wspólnot kościelnych.

To zaproszenie kierujemy do każdego diakona, kapłana, biskupa czy zakonnika, który, nie będąc obciążony przeszłością przestępstw, pragnie powrócić do pełnej aktywności duszpasterskiej. Obecnie stoimy przed wyzwaniem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na misje parafialne, a Wasze ręce i serca mogą pomóc nam sprostać temu zadaniu.

W ramach naszych poszukiwań zwracamy się z prośbą do kapłanów, którzy są ważnie wyświęceni i wiernie podtrzymują powołanie, o rozważenie powrotu do aktywnej służby kapłańskiej. Wasz powrót do służby sakramentalnej ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteśmy otwarci na współpracę z duchownymi gotowymi dzielić z nami swoją wiarę i posługę na różnych płaszczyznach.

Szczególnie zachęcamy tych wśród Was, którzy pragną poświęcić się modlitwie i sprawowaniu Najświętszej Eucharystii, rozumiejąc to jako kluczowe zadanie w realizacji misji Kościoła i powołania każdego kapłana. Również zapraszamy tych, którzy chcą aktywnie angażować się w budowanie i wspieranie wspólnot kościelnych, pełniąc funkcje, które przyczynią się do wzmacniania naszego Kościoła. Możemy zapewnić, że potrzeb jest wiele, a pracowników do winnicy Pańskiej szukamy nieustannie.

Żniwo jest wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2 BBT).

Wierzymy, że każdy z Was, odpowiedziawszy na nasze zaproszenie, przyczyni się do dalszego rozwoju i wzmocnienia naszej wspólnoty wiary. Dzielimy się tym przesłaniem z nadzieją, że spotkamy się na wspólnej ścieżce służby Bogu i Ludowi Bożemu.

W każdej społeczności, w której żyjecie, może kryć się potencjalna ziemia dla nowej misji, gdzie wspólnie możemy stworzyć miejsca pełne wiary, nadziei i braterstwa.

Jako Kościół, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wysokich standardów i całkowitego zaangażowania w naszą misję. Nie obiecujemy ziemskich bogactw; nasza nagroda leży w duchowych więziach, które budujemy między sobą i z Ludem Bożym. Jesteśmy wspólnotą, która żyje wiarą i służy przez nią, ufając w obietnicę Życia Wiecznego.

Z całego serca zapraszam każdego z Was, byście podzielili się z nami darem Waszego powołania. W naszych modlitwach codziennie wspominamy o Was i jesteśmy wdzięczni za każdą chwilę, którą poświęcacie, by pamiętać o nas.

Wasz brat w Chrystusie,

+ Robert Matysiak NCC


 

Kapłan z ludu wzięty dla ludu ustanowiony (Hbr 5,1).

Kapłani otrzymują święcenia w stopniu prezbiteratu jako wyraz służby w określonym kościele lokalnym. Często zdarza się jednak, że w wyniku Opatrzności Bożej ich drogi zawodowe kierują ich do innych wspólnot kościelnych.

Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do prezbiterium naszego Kościoła, serdecznie zapraszamy do przesłania wniosku o inkardynację wraz z następującymi dokumentami:

prośba o inkardynację do Zwierzchnika Narodowego Kościoła Katolickiego – o ile nie została dostarczona;
posiadane świadectwo święceń:
diakonatu;
prezbiteratu;
episkopatu.
świadectwo sakramentu chrztu świętego;
świadectwo sakramentu bierzmowania;
życiorys – szczegółowy, napisany odręcznie – z wyszczególnieniem przebiegu formacji, uczelni na jakich przebywał, zawód jaki posiada – wykonuje. Z jakich środków utrzymuje siebie i rodzinę, stan osobowy rodziny itp.;
potwierdzenie wyłączenia lub rezygnacji duchownego – pismo o ekskardynacji;
oświadczenie woli;
kwestionariusz osobowy (odręcznie wypełniony);
zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza pierwszego kontaktu o możliwości podjęcia pracy kapłańskiej;
aktualne zaświadczenie od psychologa o przydatności do pracy kapłańskiej;
aktualne zaświadczenie o niekaralności;
oświadczenie duchownego.

Dotyczy kandydatów żonatych

świadectwo ślubu cywilnego;
metryka ślubu kościelnego;
zgoda współmałżonki na wstąpienie w szeregi duchowieństwa Kościoła – napisana odręcznie;
formularz rodzinny;
zdjęcie w formacie elektronicznym;
aktualny dowód osobisty – do wglądu.

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do prezbiterium Kościoła zobowiązani są złożyć komplet dokumentów. Kościół zastrzega sobie prawo do zachowania w tajemnicy podjęcia decyzji o rozpoczęciu procesu inkardynacji do czasu jego zakończenia. Zasada zachowania tajemnicy obowiązuje także kandydata do grona duchownych Kościoła.

Zapraszamy do kontaktu:

inkardynacja[at]moj-kosciol.pl   lub   kancelaria[at]moj-kosciol.pl


Narodowy Kościół Katolicki – jest Kościołem prawnie działającym, wpisanym do Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzony przez MSWiA w dziale A pod pozycją nr.189