Narodowy Kościół Katolicki

LOGO NKK KOLOR CZERWONY

Już wkrótce.

Twoje zakupy

Kapłaństwo 

Kapłaństwo 

Przez sakrament chrztu stajemy się członkami Kościoła – ludu Bożego i Mistycznego Ciała Chrystusa. Sakrament bierzmowania natomiast wyznacza nam nowe zadania związane z budowaniem Kościoła i uzdalnia nas do ich realizacji. Podobnie, sakrament święceń kapłańskich uzdalnia do ważnej posługi w życiu Kościoła, której celem jest oddawanie chwały Bogu.

 

Kapłaństwo to władza i funkcja pośredniczenia między Bogiem a ludźmi, związana z urzędem kapłana. Zbawiciel wybrał dwunastu apostołów, swoim najbliższym współpracownikom, zlecając im dzieło przekształcania świata w królestwo Boże, wyzwolone z mocy grzechu i szatana, oddane Bogu i uświęcone. Nakazał im głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, sprawować Eucharystię na Jego pamiątkę oraz odpuszczać grzechy. Kapłani, na wzór apostołów, są powołani do głoszenia Ewangelii, szafowania sakramentami, sprawowania Eucharystii oraz udzielania rozgrzeszenia.

 

W Kościele istnieją trzy stopnie sakramentu święceń: diakonat, prezbiterat (kapłaństwo) i episkopat (biskupstwo). Każde ze święceń wyciska odrębny, niezatarty charakter sakramentalny i w szczególny sposób upodabnia człowieka do Chrystusa Kapłana, Proroka i Pasterza. Każda wyświęcona osoba uczestniczy w potrójnej funkcji Chrystusa – kapłańskiej, prorockiej (nauczycielskiej) i pasterskiej (królewskiej).

 

Przez charakter sakramentalny wyświęcony należy w szczególny sposób do Chrystusa i Jego Kościoła. Istotą życia kapłańskiego powinno być współdziałanie z Chrystusem ofiarującym się, nauczającym i kierującym świat ku Ojcu. Prezbiterzy, przez święcenia i misję otrzymywaną od biskupów, są wyniesieni do służenia Chrystusowi Nauczycielowi, Kapłanowi i Królowi, uczestnicząc w Jego posłudze. Dzięki temu Kościół na ziemi nieustannie rośnie jako Lud Boży, Ciało Chrystusa i Świątynia Ducha Świętego.

 

Kapłani, poświęceni Bogu w momencie przyjęcia sakramentu święceń przez włożenie rąk i uroczystą modlitwę konsekracyjną, stają się żywymi narzędziami Chrystusa Wiecznego Kapłana. Mogą kontynuować przez wieki Jego dzieło, które skutecznie odnowiło cały rodzaj ludzki.

 

Kapłanem, zgodnie z wolą Chrystusa i tradycją Kościoła, może być tylko mężczyzna. W sakramencie święceń kapłańskich dokonuje się jego zjednoczenie z Chrystusem Kapłanem, co sprawia, że przyjęte kapłaństwo staje się szczególnym uczestnictwem oraz kontynuacją kapłaństwa Chrystusa, najwyższego i jedynego Kapłana. Osoba kapłana staje się znakiem, obrazem i narzędziem Chrystusa Kapłana, Głowy, Pasterza i Oblubieńca Kościoła.

Równoważne Powołania

W nauczaniu Narodowego Kościoła Katolickiego wyraźnie podkreśla się równorzędną wartość sakramentów małżeństwa i kapłaństwa jako powołań do życia w świętości. Małżeństwo i kapłaństwo nie są przedstawiane jako drogi wzajemnie się wykluczające, ale jako równoległe ścieżki prowadzące do głębokiej miłości, doskonałości i poświęcenia. Każde z tych powołań jest uznawane za wyjątkową drogę do zbliżenia się do Boga i realizacji chrześcijańskiego ideału świętości. Małżeństwo ukazuje pełnię miłości i jedności między mężem a żoną, natomiast kapłaństwo koncentruje się na służbie Bogu i wspólnocie wiernych. Oba te powołania, choć różne w swoim wyrazie, są jednakowo ważne i potrzebne dla budowania Królestwa Bożego na ziemi.

Stanowisko Kościoła w sprawie święceń kobiet

Kościół jednoznacznie stwierdza, że święcenia mogą otrzymać jedynie ochrzczeni mężczyźni. Kobiety są niezdolne do kapłaństwa z prawa Bożego, co wynika z decyzji Jezusa Chrystusa, który powołał na swoich apostołów wyłącznie mężczyzn. Misja nauczania, uświęcania i kierowania wspólnotą została przez Chrystusa powierzona apostołom i od początku zastrzeżona wyłącznie dla mężczyzn. Nawet Maryja nie otrzymała misji właściwej apostołom ani kapłaństwa urzędowego, co nie umniejsza jej godności, ale odpowiada zamysłowi Bożemu. Stąd też Kościół nie ma władzy udzielania sakramentu święceń kapłańskich kobietom, a jego stanowisko ma charakter wiążący i ostateczny.

Zaproszenie do realizacji powołania

Jeżeli pragniesz realizować swoje powołanie w naszym Kościele, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Ewentualni kandydaci do kapłaństwa czy życia konsekrowanego proszeni są o kontakt osobisty.

Seminarium Duchowne