TRYBUNAŁ KOŚCIOŁA

I rzekłem wam w owym czasie: Ja sam nie mogę już nosić ciężaru was wszystkich. Pan wasz Bóg, rozmnożył was: dziś jesteście liczni niby gwiazdy na niebie. A Pan, Bóg ojców naszych, niech was jeszcze tysiąckrotnie pomnoży i błogosławi wam, jak to obiecał. Jak zdołam sam udźwignąć wasz ciężar, wasze brzemię i wasze spory? Wybierzcie sobie w waszych pokoleniach mężów rozumnych, mądrych i szanowanych, abym ich postawił wam na czele.

Wtedy wybrałem /spośród głów waszych pokoleń/ mężów mądrych, szanowanych i dałem wam ich za waszych przewodników: naczelników nad tysiącami i naczelników setkami, naczelników nad pięćdziesięcioma i naczelników nad dziesięcioma jako zwierzchników nad waszym pokoleniem.

Wtedy to rozkazałem waszym sędziom: Przesłuchujcie braci waszych, rozstrzygajcie sprawiedliwie spór każdego ze swym bratem czy też obcym. W sądzeniu unikajcie stronniczości, wysłuchujcie małego i wielkiego, nie lękajcie się nikogo, gdyż jest to sąd Boży.

Pwt 1, 9-13. 15-17a. BBT PL

AEQUITAS SEQUITUR LEGEM

CONSENSUS FACIT LEGEM

TRYBUNAŁ KOŚCIOŁA – SĄD III INSTANCJI

Trybunał Kościoła jest Sądem Najwyższym w Narodowym Kościele Katolickim i stanowi najwyższą, III Instancję w Kościele. Rozpatruje sprawy zastrzeżone Zwierzchnikowi Kościoła, rozpoznaje i orzeka w sprawach administracyjnych i dyscypliny kościelnej a przed wszystkim stoi na straży sakramentalności Kościoła i strzeże jego doktryny. Stąd jego rozbudowana forma poprzez Ekspozytury, Trybunał Penitencjarny i Komisje (KIiRTP DW), wyraża troskę o czystość wiary w dążeniu do zbawienia każdego wierzącego.

TRYBUNAŁ PENITENCJARNY uosabia duchowy wymiar Trybunału Kościoła, jest przejawem troski o zbawienie człowieka i stanowi drogę pojednania z Bogiem i Kościołem. Trybunał Penitencjarny nie prowadzi procesów, jest jedynie instancją pojednawczą w zakresie wewnętrznym, sakramentalnym.

KOMISJA INTERPRETACJI I REWIZJI TEKSTÓW PRAWNYCH ORAZ DOKTRYNY WIARY

AKTA PRAWNE NKK