LOGO NKK KOLOR CZERWONY

Już wkrótce.

Twoje zakupy

KOMISJA LITURGII, MUZYKI I SZTUKI SAKRALNEJ

Komisja liturgii, muzyki i sztuki sakralnej stanowi organ doradczy Pierwszego Biskupa Narodowego Kościoła Katolickiego w sprawach dotyczących liturgii, muzyki i sztuki sakralnej.

Zasadnicze cele Komisji:

1. Szerzenie i umacnianie życia liturgicznego:

1. Pomoc w podnoszeniu poziomu muzyki liturgicznej.

2. Wydawanie opinii w sprawach liturgicznych i muzycznych.

3. Troska o wychowanie liturgiczne oraz odpowiednie kształtowanie muzyczne duchowieństwa i wiernych świeckich.

4. Rozwijanie różnych form duszpasterstwa liturgicznego.

5. Promowanie diecezjalnych instytucji i wydarzeń muzycznych.

6. Troska o godny wystrój oraz wyposażenie kościołów, kaplic, cmentarzy i innych miejsc świętych.

7. Troska o instrumentarium organowe we wszystkich jednostkach kościelnych.

Zadania Komisji:

1. Wspomaganie Zwierzchnika Kościoła:

1. Realizowanie odpowiedzialności za liturgię i duszpasterstwo liturgiczne zgodnie z zarządzeniami Rady Synodalnej oraz Przewodniczącego Rady Synodalnej.

2. Informowanie Pierwszego Biskupa o inicjatywach i przedsięwzięciach w dziedzinach liturgii, muzyki i sztuki sakralnej.

2. Opracowanie tekstów i dokumentów liturgicznych:

1. Kierowanie opracowaniem tekstów liturgicznych oraz innych dokumentów dotyczących liturgii.

2. Opracowanie Kalendarza liturgicznego Kościoła zawierającego normy ogólne roku liturgicznego oraz szczegółowy komentarz.

3. Poprawianie wydanych ksiąg liturgicznych pod względem poprawności językowej, układu treści, doboru czytań biblijnych i melodii.

4. Opracowywanie projektów dekretów i instrukcji dotyczących celebracji liturgii Mszy św., sakramentów, roku kościelnego, Liturgii Godzin oraz różnych form pobożności.

5. Przygotowywanie lub opiniowanie formy i treści obrzędów i modlitw używanych w publicznej służbie Bożej.

3. Konsultacje i nadzór:

1. Konsultowanie materiałów przeznaczonych do wykorzystania w liturgii, przygotowanych przez inne struktury kościelne.

2. Sprawdzanie i aprobowanie tekstów formularzy mszalnych oraz własnych oficjów zgromadzeń zakonnych.

3. Czuwanie nad formacją liturgiczną służby liturgicznej.

4. Czuwanie nad przygotowywaniem melodii do tekstów liturgicznych przez Podkomisję ds. Muzyki Kościelnej.

5. Utrzymywanie kontaktów z Diecezjalnymi Komisjami Liturgicznymi oraz referentami liturgicznymi instytutów i zgromadzeń zakonnych.

4. Wydawanie wyjaśnień i opiniowanie:

1. Udzielanie wyjaśnień dotyczących liturgii oraz form pobożności ludowej w duchu dokumentów Rady Synodalnej.

2. Troska i czuwanie nad stanem duszpasterstwa liturgicznego w Narodowym Kościele Katolickim.

3. Współpraca w organizacji uroczystości liturgicznych.

4. Wydawanie pomocy liturgicznych i muzycznych, zapewniając duchownym i wiernym dostęp do odpowiednich materiałów.

5. Nadzór nad zgodnością tekstów modlitewników i śpiewników z obowiązującymi księgami liturgicznymi.

6. Opiniowanie planów miejsc kultu pod kątem wyposażenia i potrzeb liturgicznych.

7. Animowanie działań związanych ze stałą formacją członków służby liturgicznej.

5. Nadzór nad jakością i konserwacja:

1. Czuwanie nad jakością materii używanej podczas sprawowania Mszy Świętej i innych sakramentów.

2. Czuwanie, aby wybrani przez inwestora kościelnego projektanci artystyczni byli odpowiednio przygotowani i mieli doświadczenie.

3. Opieka nad istniejącymi dziełami sztuki sakralnej oraz ich konserwacja.

4. Dostosowanie wystroju kościołów do przepisów liturgicznych.

6. Współpraca z innymi komisjami i instytucjami:

Współpraca z Komisją Interpretacji i Rewizji Tekstów Prawnych oraz Doktryny Wiary, Komisją Ekumeniczną i Ewangelizacji, Rektorem Seminarium Duchownego, Rektorem Instytutu Teologicznego i innymi agendami Narodowego Kościoła Katolickiego.

7. Inne prace:

Wykonywanie innych zadań na polecenie Przewodniczącego Rady Synodalnej.

ks. Tomasz JEDYNAK NCC

KALENDARZ LITURGICZNY NKK