O Komisji liturgii, muzyki i sztuki sakralnej Narodowego Kościoła Katolickiego

Komisja stanowi organ doradczy Pierwszego Biskupa Narodowego Kościoła Katolickiego w sprawach dotyczących liturgii, muzyki i sztuki sakralnej:

Zasadniczymi celami Komisji są:

• pomoc w szerzeniu i umacnianiu życia liturgicznego oraz w podnoszenie poziomu muzyki liturgicznej;

• wydawanie opinii w sprawach liturgicznych i muzycznych, troska o wychowanie liturgiczne oraz odpowiednie kształtowanie muzyczne duchowieństwa i wiernych świeckich;

• pomoc w rozwijaniu wszelkich form duszpasterstwa liturgicznego;

• promowanie diecezjalnych instytucji i wydarzeń muzycznych;

• troska o godny wystrój i o godne wyposażenie kościołów, kaplic (w tym kaplic cmentarnych), cmentarzy i innych miejsc świętych;

• troska o instrumentarium organowe we wszystkich jednostkach kościelnych Narodowego Kościoła Katolickiego.

Do zadań Komisji należy:

• wspomaganie Zwierzchnika Kościoła w odpowiedzialności za liturgię i duszpasterstwo liturgiczne zgodnie z zarządzeniami wydawanymi przez Radę Synodalną oraz Przewodniczącego Rady Synodalnej.

• informowanie Pierwszego Biskupa Narodowego Kościoła Katolickiego o inicjatywach i przedsięwzięciach w dziedzinach liturgii, muzyki i sztuki sakralnej;

• kierowanie opracowaniem tekstów liturgicznych oraz innych dokumentów dotyczących liturgii.

• kierowanie opracowaniem Kalendarza liturgicznego Kościoła zawierającym normy ogólne roku liturgicznego, tekst kalendarza oraz szczegółowy komentarz do porządku roku liturgicznego i samego kalendarza.

• poprawianie wydanych już ksiąg liturgicznych pod względem ich poprawności językowej, układu treści, doboru czytań biblijnych, melodii itp.

• opracowywanie projektów dekretów i instrukcji odnoszących się do celebracji liturgii Mszy św., sakramentów, roku kościelnego, Liturgii Godzin oraz różnych form pobożności.

• przygotowywanie lub opiniowanie formy i treści obrzędów i modlitw, które mają być używane w publicznej służbie Bożej w ramach zwyczajnego duszpasterstwa.

• konsultowanie materiałów przeznaczonych do wykorzystania w czasie liturgii, przygotowanych przez inne struktury kościelne w tym diecezje, zgromadzenia zakonne itd.

• sprawdzanie i aprobowanie w razie potrzeby tekstów formularzy mszalnych oraz własnych oficjów zgromadzeń zakonnych.

• czuwanie nad formacją liturgiczną służby liturgicznej.

• czuwanie nad przygotowywaniem melodii do tekstów liturgicznych przez Podkomisję ds. Muzyki Kościelnej.

• utrzymywanie kontaktów z Diecezjalnymi Komisjami Liturgicznymi oraz referentami liturgicznymi prowincji instytutów i zgromadzeń zakonnych.

• udzielanie wyjaśnień dotyczących liturgii oraz form pobożności ludowej w duchu dokumentów Rady Synodalnej.

• troska i czuwanie nad stanem duszpasterstwa liturgicznego w Narodowym Kościele Katolickim;

• współpraca w organizacji uroczystości liturgicznych;

• wydawanie pomocy liturgicznych i muzycznych; troska o to, aby duchowni i wierni świeccy mieli dostęp do odpowiednich materiałów i pomocy liturgicznych;

• czuwanie nad tym, aby życie liturgiczne w Narodowym Kościele Katolickim rozwijało się zgodnie z przepisami Rady Synodalnej Narodowego Kościoła Katolickiego, oraz „Wprowadzenia do liturgii Mszy Świętej NKK” ;

• nadzór nad zgodnością tekstów modlitewników i śpiewników wydawanych w Narodowym Kościele Katolickim z obowiązującymi księgami liturgicznymi;

• opiniowanie planów miejsc kultu w aspekcie wyposażenia i potrzeb liturgicznych;

• animowanie działań związanych ze stałą formacją członków służby liturgicznej;

• czuwanie nad jakością materii używanej podczas sprawowania Mszy Świętej i innych sakramentów;

• czuwanie, aby wybrani przez inwestora kościelnego projektanci artystyczni byli odpowiednio przygotowani i mieli doświadczenie;

• opieka na istniejącymi dziełami sztuki sakralnej;

• troska o konserwację obiektów sztuki sakralnej i dostosowanie wystroju kościołów do przepisów liturgicznych;

• współpraca z członkami Komisji Interpretacji i Rewizji Tekstów Prawnych oraz Doktryny Wiary Narodowego Kościoła Katolickiego, Komisji Ekumenicznej i Ewangelizacji Narodowego Kościoła Katolickiego, Rektorem Seminarium Duchownego Narodowego Kościoła Katolickiego, Rektorem Instytutu Teologicznego Narodowego Kościoła Katolickiego i innymi agendami Narodowego Kościoła Katolickiego.

• Inne prace wykonywane na polecenie Przewodniczącego Rady Synodalnej.