Pogrzeb chrześcijański

”Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”. J, 11, 24 – 26

„Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara”. 1 Kor 15,14

„Święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni” por. 2 Mch 12, 45

Katechizm naszego Kościoła uczy nas, że: w śmierci, będącej rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu, podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem.

Oznacza to, że śmierć nie jest absolutnym końcem ludzkiego życia. Może być traktowana najwyżej jako kres jednego z jego etapów, na podobieństwo narodzin człowieka, będących zakończeniem życia płodowego, a zarazem początkiem istnienia poza łonem matki. Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom. Jest o tym mocno przekonany Kościół, który modli się:

„albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie”  (Prefacja o zmarłych)

Z tak silną wiarą winniśmy przeżywać każdy chrześcijański pogrzeb, osoby nam bliskiej czy znanej.

Po uzgodnieniu daty i godziny pogrzebu w Zakładzie Pogrzebowym, bliscy zmarłego zgłaszają się do kancelarii Kościoła, przedstawiając:

1. informację z Zakładu Pogrzebowego o dacie i godzinie pogrzebu;
  2. akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego;
  3. informację o przyjęciu sakramentów św. (dokument od kapelana szpitalnego lub innego kapłana udzielającego sakramentów);

Ze względu na wyjątkowy charakter sprawy, można go zgłaszać poza godzinami kancelaryjnymi.

Obrzędy pogrzebowe za zmarłego odprawiane są o ustalonej godzinie i w miejscu np. kaplicy cmentarnej.

Także po pogrzebie o zmarłym należy pamiętać, otaczając go modlitewna pamięcią np. poprzez:

• Msze św. w 30 dzień po śmierci;
  • Msze św. w rocznicę śmierci;
  • Msze św. w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin);
  • „wypominki” w miesiącu listopadzie,
  • Msza św. gregoriańska – (codziennie przez miesiąc)

Pogrzeb z urną

„Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze”.

Kościół nikomu nie odmawia pogrzebu chrześcijańskiego!

My zaś winniśmy uszanować każdego z naszych braci i sióstr, towarzysząc im w tej ostatniej drodze.

Nasi duszpasterze są do Państwa dyspozycji.