"Instytut Teologiczny" jest ekumeniczną szkołą teologiczną, utworzoną na podstawie Prawa Kanonicznego oraz Statutu Narodowego Kościoła Katolickiego." (z tekstu preambuły statutu ITE)

Instytut Teologiczny NKK: Misja i Cele

W ramach powołanego dekretem Zwierzchnika Kościoła dnia 02.08.2018 r. Instytut Teologiczny pragnie podjąć studia nad szeroko pojętym nurtem starokatolickim. Owocem tych badań będą cyklicznie redagowane „Studia Starokatolickie”, w których znajdą się artykuły dotyczące teologii, duchowości oraz liturgii starokatolickiej. Głównym celem tych studiów jest pomoc w samodzielnym i systematycznym zgłębianiu myśli teologicznej.

Instytut Teologiczny to ekumeniczna szkoła teologiczna, utworzona na podstawie Statutu Kościoła oraz Prawa Kanonicznego. Jest to „universitas docentorum et scolarium” – braterska wspólnota ludzi poszukujących prawdy, dobra i piękna w oparciu o wiarę w Jezusa Chrystusa. Etos universitas wyraża się w ekumenizmie, tolerancji oraz dialogu religijnym, kulturowym i naukowym, co stanowi specyfikę uczelni.

Aktualne Projekty i Wyzwania

Obecnie, istotnym zagadnieniem dla Instytutu Teologicznego jest opracowanie skryptu dotyczącego teologii moralnej, która zajmuje się zagadnieniami sumienia i moralności. Dotychczas środowiska nurtu starokatolickiego (narodowego) nie opracowały takiego skryptu. Instytut pragnie wypełnić tę lukę, wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na edukację w zakresie podstaw filozoficznych i teologicznych. Wykorzystując nowoczesne środki przekazu, takie jak Internet, Kościół kieruje swoją ofertę edukacyjną także do ludzi świeckich oraz potencjalnych kandydatów do stanu duchownego.

Misja Instytutu

Instytut Teologiczny NKK ma za zadanie:

– Rozpowszechnianie filozoficznej i teologicznej myśli chrześcijańskiej – starokatolickiej.

– Wspieranie rozwoju duchowego i intelektualnego młodych ludzi.

– Działalność naukową i edukacyjną.

– Rozwiązywanie współczesnych problemów teologicznych.

– Dążenie do prawdy.

Formy Działalności

Do głównych form działalności Instytutu należą:

– Studia z zakresu filozofii i teologii.

– Wykłady i sympozja naukowe.

– Odczyty i konferencje w ramach współpracy między wspólnotowej nurtu starokatolickiego (narodowego).

– Serie wydawnicze oraz multimedialne projekty edukacyjne.

Święto Instytutu

Świętem Instytutu jest dzień liturgicznego wspomnienia św. Tomasza z Akwinu, obchodzony 28 stycznia.

Prawna Osobowość

Na podstawie decyzji DWRMNIE-WROOA-65350-5/2019 z dnia 12-03-2021 roku, wydanej przez Departament Wyznań i Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA w Warszawie, Instytut Teologiczny posiada osobowość prawną.

Zapraszamy do Współpracy

Instytut Teologiczny NKK zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy oraz uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach naukowych i edukacyjnych. Wspólnie dążymy do głębszego zrozumienia teologii starokatolickiej i rozwoju duchowego.

Zapraszamy serdecznie!