Narodowy Kościół Katolicki

Zapraszamy do wybranych fragmentów książki
| Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami! | Pamiętaj o spowiedzi wielkanocnej – to duchowe odnowienie serca i sumienia. | Przygotuj się dobrze do spowiedzi – skorzystaj z materiałów na stronie spowiedz.moj-kosciol.pl. | Dołącz do rejestru dawców i zostań Dawcą Życia – rejestrdawcow.pl. | Myślisz o kapłaństwie? Odwiedź seminarium-duchowne.pl. | Zapraszamy do wspólnej modlitwy w ramach Wtorkowego Wieczoru Modlitwy – w intencji kapłanów oraz o nowe powołania. Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 21:00. | Zapraszamy do wybranych fragmentów książki "Gdy kamienie jeszcze milczą". | Odkryj więcej inspirujących treści w naszej zakładce "Aktualności". | Święty Józefie, Patronie Kościoła, módl się za nami. |

Rada Synodalna

Narodowego Kościoła Katolickiego

bp Robert MATYSIAK NCC

Przewodniczący Rady Synodalnej
Ordynariusz Biskupstwa Świętego Męczennika Biskupa Wojciecha
Ordynariusz Ordynariatu Misyjnego Świętego Apostoła Chrystusa Macieja w Niemczech

bp Grzegorz WYSZYŃSKI NCC

Wiceprzewodniczący Rady Synodalnej
Wikariusz Generalny Pierwszego Biskupa
Ordynariusz Biskupstwa Św. Jerzego
Przewodniczący Komisji ekumenicznej i ewangelizacji

Rada Synodalna jest kluczowym organem Narodowego Kościoła Katolickiego, pełniącym funkcję zarządczą w okresie pomiędzy Synodami. Zgodnie z Art. 12 ust. 1 Statutu, Rada sprawuje zarząd Kościoła w imieniu Synodu, będąc najwyższym organem realizującym uchwały Synodu oraz zarządzającym Kościołem w okresie pomiędzy Synodami (Art. 12 ust. 2).

STRUKTURA RADY SYNODALNEJ

Zgodnie z Art. 13 ust. 1 Statutu, w skład Rady Synodalnej wchodzą:

– Przewodniczący Rady Synodalnej

– Wiceprzewodniczący Rady Synodalnej

– Sekretarz Rady Synodalnej

– Członkowie Rady Synodalnej

Rada Synodalna składa się z 3 do 5 członków (Art. 12 ust. 4), a członkowie muszą posiadać obywatelstwo polskie (Art. 12 ust. 5). Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej dwa razy w roku, a zwołuje je Przewodniczący (Art. 13 ust. 2-3).

ZADANIA I KOMPETENCJE RADY SYNODALNEJ

Do kompetencji Rady Synodalnej należą min. (Art. 15 ust. 1):

– Zatwierdzanie regulaminu swoich prac.

– Zarządzanie wszystkimi sprawami Kościoła, które nie są zastrzeżone dla innych organów.

– Realizacja uchwał Synodu Kościoła.

– Ochrona powagi, praw i interesów Kościoła.

– Tworzenie, przekształcanie i znoszenie jednostek organizacyjnych Kościoła.

– Zatwierdzanie regulaminów organów Kościoła.

– Przyjmowanie nowych członków do Kościoła.

PROCES PODEJMOWANIA UCHWAŁ

Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy składu (Art. 14 ust. 1). Ważność uchwał wymaga kontrasygnaty Przewodniczącego (Art. 14 ust. 2).

KADENCJA I USTANIE CZŁONKOSTWA

Kadencja członków Rady trwa trzy lata (Art. 12 ust. 7) i rozpoczyna się z chwilą zaprzysiężenia na Synodzie, kończąc się z zaprzysiężeniem nowych członków (Art. 15 ust. 7). Członkostwo może ustać również w trakcie kadencji z powodów określonych w Art. 15 ust. 8, takich jak śmierć, choroba, rezygnacja, odstąpienie od wiary, niewywiązywanie się z obowiązków, skazanie prawomocnym wyrokiem, działania na szkodę Kościoła, głoszenie przekonań sprzecznych z zasadami wiary oraz decyzją Synodu Generalnego lub Nadzwyczajnego.

Rada Synodalna pełni kluczową rolę w zarządzaniu Narodowym Kościołem Katolickim, zapewniając jego efektywne funkcjonowanie oraz realizację misji zgodnie z obowiązującym statutem. Dzięki swojej strukturze i szerokim kompetencjom Rada stanowi stabilne wsparcie dla działalności Kościoła w okresach pomiędzy Synodami.